Opaski kompresyjne – akcesorium niezbędne dla każdego sportowca

Bieganie, jazda na rowerze czy długotrwałe ćwiczenia na siłowni nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. Przy braku odpowiedniego przygotowania może być on niedotleniony, możemy również odczuwać bóle mięśni przez długi czas po treningu. Dlatego też warto sięgnąć po różnego typu akcesoria, które – choć niepozorne – znacznie poprawiają komfort ćwiczeń. Należą do nich między innymi opaski kompresyjne. Będą one idealnym wyborem zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i dla trenujących amatorsko.

Jak działają opaski kompresyjne?

Zadaniem opasek kompresyjnych jest ściskanie odpowiednich partii mięśni, co w znacznym stopniu usprawnia krążenie krwi. Jak powszechnie wiadomo, to właśnie z krwią do komórek naszego organizmu dostarczany jest tlen, dlatego też zastosowanie opasek kompresyjnych może w znaczącym stopniu poprawić natlenienie organizmu. To natomiast zwiększa jego wydolność. Mięśnie nie męczą się bardzo szybko, nie dochodzi także do ich gwałtownych skurczy. Opaski kompresyjne najczęściej zakładane są na nogi, gdyż to właśnie one przejmują większość ciężaru naszego ciała podczas ćwiczeń.

Opaski dla profesjonalistów i dla amatorów

Opaski kompresyjne będą idealnym wyborem zarówno dla osób, które trenują zawodowo, jak i dla tych, którzy ćwiczą jedynie dla przyjemności. Powinny w nie zainwestować także osoby początkujące, gdyż ból i uczucie osłabienia po treningu mogą skutecznie zniechęcić do dalszej aktywności. Opaski kompresyjne można kupić w sklepach z odzieżą i akcesoriami sportowymi – są one powszechnie dostępne dla każdego zainteresowanego. Co ważne, nie kosztują zbyt wiele, dlatego spokojnie możemy się w nie wyposażyć, kompletując naszą treningową garderobę. Zawodowi sportowcy używają opasek kompresyjnych na co dzień – to właśnie dzięki nim mogą trenować przez długie godziny, podczas gdy bez tej małej pomocy mogliby męczyć się znacznie szybciej, a ich organizm nie byłby tak wydolny.

Jak dobrać odpowiednie opaski kompresyjne?

Dobór właściwych opasek kompresyjnych nie jest trudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one zbyt mocno uciskać mięśni, bowiem wtedy osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Z drugiej strony opaski kompresyjne nie mogą być też zbyt luźne, gdyż w takim przypadku nie będą one spełniały swojej podstawowej funkcji. Dobierając opaskę kompresyjną na przykład na łydkę, należy zmierzyć ją w najszerszym punkcie. Wyniki nanosi się do tabeli rozmiarów, dzięki której można dobrać odpowiedni numer opaski kompresyjnej. Cała procedura nie zajmuje dużo czasu, a pozwala wybrać optymalną dla nas opaskę.