Regeneracja to podstawa. Oto 7 sposobów na to, aby była jeszcze bardziej efektywna!

Już od dawna mówi się, że czas poświęcony na regenerację to również niezwykle istotny element każdego treningu. Szczególnie wtedy gdy zaczynamy ćwiczyć, pielęgnujemy w sobie przekonanie, że odpoczynek nie jest tak ważny jak aktywność fizyczna. Jednak regenerować ciało trzeba i to we właściwy sposób!

Pamiętaj o rozciąganiu!

Ćwiczenia uspokajające i rozluźniające mięśnie to podstawa uspokojenia całego ciała po wymagającym treningu. Stanowi również swego rodzaju fazę przejściową między szybkim tempem aktywności a jego zaprzestaniem. Jeżeli pomijasz ten czas, możesz liczyć się nawet z zasłabnięciem a nawet zatorem żylnym.

Zadbaj o różnorodność!

Statystyki podają, że mięśnie aby się zregenerować, potrzebują około 24 godziny odpoczynku. Tym samym, jeżeli ćwiczysz dzień po dniu te same partie ciała, to nie mają one czasu na regenerację. Idąc tą drogą, szybko zauważysz potęgujące zmęczenie wynikające z przetrenowania. Zamiast tego wprowadź przynajmniej 1 dniowe przerwy między poszczególnymi treningami albo też, zadbaj aby skupić się na innych partiach ciała.

Jedzenie po treningu

Osoby które chcą zrzucić zbędne kalorie, często pomijają posiłek po treningu błędnie sądząc, że tym samym szybciej schudną. Jednak jest to działanie destrukcyjne dla organizmu, bo w takiej sytuacji dochodzi do katabolizmu mięśni. Organizm, gdy nie ma czym uzupełnić niedoborów energii, przystępuje do spalania własnych mięśni. Po wysiłku postaw więc na węglowodany, zdrowe tłuszcze i koniecznie białko.

Zapomnij o słodkich przekąskach

Chipsy, lody, słone przekąski. Każdy po nie sięga, jednak jeżeli na serio traktujesz swoje zdrowie, zrezygnuj z nich. Nie mają one żadnych wartości odżywczych i są pustymi kaloriami. Te bardzo szybko odkładają się w postaci tłuszczu.

Sen to podstawa!

By mieć siłę do dalszych ćwiczeń, musisz dać odpocząć swojemu ciału. Zadbaj więc o odpowiednią ilość snu. Nie żałuj pieniędzy na dobry materac, przed snem dobrze przewietrz sypialnię.

Zrezygnuj z alkoholu

Jeżeli lubisz imprezy, to zdecydowanie postaw na napoje bezalkoholowe. Sam alkohol choć pozornie rozluźnia, to wykazuje właściwości silnie hamujące proces regeneracji. Nie dość, że odwadnia, to jeszcze utrudnia działanie glikogenu oraz wypłukuje elektrolity. Tym samym prawie całkowicie hamuje przyrost tkanki mięśniowej. Imprezujesz – nie ćwicz!

Sauna? Nie po treningu!

Taka forma relaksu jest zbawienna dla organizmu, jednak korzystaj z niej minimum 2 dni po ostatnim treningu. Kiedy jesteś w saunie, twój układ sercowo-naczyniowy jest dodatkowo obciążony. W konsekwencji taki zabieg może wręcz doprowadzić do spowolnienia procesu regeneracji mięśni.