Kreatyna, czyli najpopularniejszy suplement wśród sportowców

Mnóstwo sporowców dla poprawy swoich wyników sięga po dedykowane suplementy. Wśród nich jedno z czołowych miejsc zajmuje kreatyna, która została bardzo dokładnie przebadana. Tym samym jej skuteczność jest potwierdzona z wielu źródeł. Skutkiem tego chcąc zyskać nieco masy mięśniowej, szybciej biegać, wycisnąć więcej na ławce, odznaczać się lepszą i szybszą regeneracją, stosowanie kreatyny będzie dobrym wyborem.

Kreatyna – krótka charakterystyka

Uprawiając sport, każdy atleta musiał zapewne słyszeć o kreatynie, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych suplementów. Za sprawą tego preparatu możliwy jest wzrost syntezy białek mięśniowych, a także pozytywny wpływ na zdolności wysiłkowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że substancja ta odpowiedzialna jest za nawodnienie komórek i dostarczenie im energii. Na skutek działania kreatyny podnosi się też ilość glikogenu mięśniowego, który to jest podstawowym paliwem energetycznym przy wysiłku. Nie można też przeoczyć faktu, że to za sprawą tej substancji odnawia się ATP, czyli główny przenośnik energii w komórkach.

Co możemy zyskać, stosując kreatynę?

Kreatyna pozwala sportowcom oczekiwać:

  • szybkiego progresu siły,
  • przybrania masy mięśniowej,
  • większej ilości energii,
  • poprawy wytrzymałości mięśniowej.

Warto również podkreślić to, że stosując ów suplement efekty jego działania, są niemal natychmiastowe. Wynika to z tego, że woda wypełnia mięśnie i tym samym dochodzi do wzrostu ich objętości. Kreatyna odznacza się nie tylko działaniem krótkoterminowym, ale też działa długofalowo.

Wynika to w głównej mierze z tego, że dzięki niej wzrasta synteza włókien mięśniowych. Opisując profity wynikające z suplementacji kreatyną, nie można ograniczać się wyłącznie do tematów stricte sportowych, ponieważ dzięki tej substancji zyskamy również lepszą pamięć i koncentrację.

Kreatyna i jej dawkowanie

Jeszcze do niedawna popularną metodą dawkowania tego suplementu było dzielenie na fazę ładowania i późniejszego podtrzymania. Obecnie jednak odchodzi się od tego i w zupełności wystarczy dawka 3 g u kobiet i około 4-5 g dla mężczyzn dziennie.

Efektywność działania tej substancji nie zależy od pory jej przyjmowania. Substancja ta wchłania się na tyle doskonale, że niewiele czynników jest w stanie negatywnie oddziaływać na jej działanie.

Na rynku jest całe multum odmian kreatyny, lecz nie ma sensu specjalnie eksperymentować w tej materii, bo wszystkie one działają w zasadzie tak samo, różni je przede wszystkim technologia pozyskiwania. Dlatego też najlepiej sięgać po najtańszy i najpopularniejszy rodzaj, czyli monohydrat kreatyny.