Jak zmotywować się do do aktywności fizycznej?

Sport to zdrowie, słyszeliśmy to tysiące razy i wiemy o tym aż za dobrze. Nie chodzi tylko o to, że jest to niezbędny element odchudzania, ale o to, że regularne ćwiczenia utrzymują mięśnie w aktywności, stawy są lepiej chronione, serce jest bardziej napięte i ogólnie całe ciało czuje się lepiej.

Jednak, jak wiemy, wiele osób nie jest w stanie pokonać lenistwa, ruszyć się z kanapy i zacząć ćwiczyć. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak zmotywować się do ćwiczeń.

Dobrze wybierz swoją dyscyplinę sportu

Wiele osób twierdzi, że nie lubi sportu lub że nie znosi ćwiczeń. W rzeczywistości mówią, że nie podoba im się sport lub ćwiczenia, które do tej pory wykonywali. Jeśli chcemy, by ćwiczenia stały się nieodłączną częścią naszego życia, musimy czerpać z nich przyjemność. Najlepszym sposobem na zmotywowanie się do ćwiczeń jest dobra zabawa za każdym razem, gdy je wykonujemy.

Ćwiczeń jest tak wiele, jak wiele jest gustów. Obecnie nawet na siłowniach znajdziemy szeroki wybór zajęć, które mogą odpowiadać wszystkim typom osób: zumba, body pump, pilates, joga, crossfit, spinning. Poza siłownią i na bardziej wyczynowym poziomie coraz popularniejszy jest tennis, pływanie, kolarstwo. Możesz również wybrać sporty na świeżym powietrzu, które pomogą Ci odciąć się od zmartwień: jazda na łyżwach, jazda na rowerze lub bieganie pozwolą Ci trenować przy ulubionej muzyce i dadzą Ci trochę czasu dla siebie.

Nie polegaj na motywacji na samym początku

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, zbyt duża początkowa motywacja może być szkodliwa dla trwałości. Kiedy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu zdrowszego trybu życia, pierwsze dwie rzeczy, które przychodzą nam na myśl to jedzenie i ćwiczenia. Jeśli zdecydujemy się na nagłą zmianę naszego sposobu życia, może nam być bardzo trudno trzymać się go i poddawać się w każdej chwili. Emocjonalnie, może to być zbyt duży szok, więc lepiej jest wziąć to łatwo i nie oczekiwać, aby zobaczyć wyniki z dnia na dzień.

Oczywiście, początkowa motywacja jest niezbędna, ale musimy zapewnić sobie inne motywacje, aby utrzymać tempo. Myślenie o korzyściach, jakie oferują nam ćwiczenia, myślenie o tym, jak będziemy wyglądać za jakiś czas, jeśli nie będziemy ich wykonywać, postrzeganie ich jako czegoś zabawnego i rozrywkowego.

W towarzystwie zawsze łatwiej

Posiadanie partnera do ćwiczeń zawsze ułatwia sprawę. Nie chodzi tylko o to, że w dobrym towarzystwie wszystko idzie sprawniej, ale też o to, że zawsze są dni, kiedy czujemy się trochę ociężali, a ćwiczenia są trudniejsze. W tych dniach, posiadanie źródła wsparcia da nam tę dodatkową przewagę nad konkurencją, która pomoże nam kontynuować pracę. Z drugiej strony, kiedy mamy partnera do ćwiczeń, angażujemy się, co jest niezbędne, aby trzymać się ustalonego planu. W tym sensie, robienie zajęć grupowych, takich jak spinning czy body pump, może być świetnym sposobem na zdobycie partnerów, którzy, kto wie, mogą w końcu stać się przyjaciółmi.

Znaczenie odpoczynku

Zazwyczaj zawsze mówimy o znaczeniu odżywiania i ćwiczeń w zdrowym życiu. To, czego nie wyjaśniamy tak bardzo, to fakt, że odpoczynek jest również podstawą i że bez niego ani ćwiczenia, ani dieta nie będą prawidłowe. Z jednej strony odpoczynek jest niezbędny, aby nasze ciało i mięśnie mogły się zregenerować po wysiłku, co jest nieodzowne, ale z drugiej strony może nas zdemotywować i zabić naszą motywację.

Wśród osób, które zaczynają ćwiczyć, bardzo często można zaobserwować, że dni odpoczynku traktują jako „dni imprezowe”. Odpoczynek to po prostu danie organizmowi przerwy, której potrzebuje, aby się zregenerować. To nie jest dzień na jedzenie tego, czego nie jedliśmy podczas treningu, ani na leżenie i nicnierobienie. Ważne jest również pokonanie lenistwa w dniach, w których nie trenujemy, ponieważ zazwyczaj właśnie wtedy zaczyna się lenistwo i może sprawić, że przestajemy ćwiczyć.

Dobry sprzęt

Chociaż nie jest konieczne wydawanie dużej ilości pieniędzy, aby mieć niezbędny sprzęt i ubrania do ćwiczeń, dobre samopoczucie i atrakcyjny wygląd, gdy patrzymy w lustro to kolejne źródło motywacji, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Co więcej, kiedy kupujemy nowe akcesoria czy sprzęt, zawsze mamy ochotę je wypróbować, aby utrzymać motywację: trenażery, słuchawki, ubrania, maty. Są to nie tylko elementy, które ułatwią nam ćwiczenia, ale także małe nagrody dla siebie, które utrzymają naszą energię i motywację na wysokim poziomie.

Bądźmy realistami

Bądźmy szczerzy, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Nie będziemy gotowi do przebiegnięcia maratonu w tydzień, ani nie dostaniemy nagle sześciopaku, ani nie stracimy wszystkich zbędnych kilogramów. Z czasem będziemy w stanie to osiągnąć, ale na razie musimy stawiać sobie realistyczne i łatwo osiągalne cele. W przeciwnym razie możemy popaść we frustrację (przeciwieństwo motywacji) i szybko zrezygnować z ćwiczeń.

Małe cele i zadania będą służyć jako codzienna motywacja: przebiec kilka kilometrów więcej, podnieść trochę więcej ciężarów, zrzucić kilka kilogramów, zauważyć większe napięcie mięśni. Te małe zwycięstwa są tym, co utrzymuje płomień motywacji przy życiu i co w końcu pozwoli nam przebiec ten maraton, zobaczyć pojawiający się sześciopak lub zrzucić te dodatkowe kilogramy.

Pamiętaj o planowaniu

Kolejnym kluczowym punktem w wiedzy o tym, jak zmotywować się do ćwiczeń, a raczej jak nie stracić motywacji do ćwiczeń, jest jasne określenie aspektów logistycznych. Co mamy na myśli przez to jest to, że należy wybrać sport, który można dołączyć łatwo, lub siłownia, która jest blisko ciebie i że można iść do łatwo.

Jeśli do tej pory nie uprawiałeś sportu, a teraz zamierzasz go uprawiać, musisz wiedzieć, że zmieni to Twój tygodniowy rozkład zajęć. Będziesz potrzebował tych godzin, aby poświęcić je dla siebie, więc musisz być tego świadomy, aby nie było niespodzianek później.