Joga jest dla wszystkich. Od tych pozycji zacznij!

Aktywność sportowa jaką jest joga, to jedna z najbardziej uniwersalnych metod ćwiczenia całego ciała. Można do niej podejść w każdym momencie swojego życia i co ważniejsze, nie musisz być dobrze rozciągnięty. Kluczem jest tu cierpliwość i wsłuchanie się w swoje ciało. Od czego jednak rozpocząć swoją przygodę z jogą?

Bez tego ani rusz!

Aby ćwiczenia były dla ciebie w pełni komfortowe, musisz zadbać o kilka spraw. Pierwsza z nich to mata do jogi. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów i w różnym designie. Jednak swój wybór oprzyj o subiektywne odczucia – czy musi być bardziej miękka czy może cienka? Cięższa czy lżejsza?. Kolejny aspekt to strój. W luźnym podkoszulku będzie ci zwyczajnie niewygodnie. W większości pozycji spadnie ci na głowę. Wybieraj więc te ubrania, które przylegają do ciała.

Zobacz również: Gdzie szukać motywacji do regularnych ćwiczeń?

Na początku z pewnością przyda się również pasek pozwalający na swobodne rozciąganie. Dodatkowo dwa klocki, czy to z drewna czy z każdego innego materiału. Dzięki nim osiągniesz równowagę i stabilność w nawet najtrudniejszej pozycji. Ostatnia sprawa to słuchawki bezprzewodowe. Jeżeli będziesz ćwiczyć w domu, kojąca muzyka jest jak najbardziej wskazana.

Jakie asany na początek?

Przede wszystkim to popularna deska oraz pozycja psa z głową w dole. Kolejne, to pies z uniesioną nogą oraz niski wypad. Świetnie sprawdzi się również wysoki wypad i dołożony do niego skręt. W każdej pozycji postaraj się wytrzymać 5 oddechów. Jeżeli jednak czujesz, że to za dużo, wystarczą chociaż dwa.

Nim zaczniesz ćwiczyć w domu, warto wybrać się do profesjonalnego studia jogi, aby nauczyć się podstaw. Po kilku sesjach, będziesz intuicyjnie wiedzieć, co jest dobre dla ciebie a co nie do końca.

Szukasz więcej informacji o zdrowiu? Zobacz portal kaszel.pl