Dlaczego po treningu musisz odpocząć? Twoje ciało to nie maszyna! 

Intensywnie ćwiczysz i poddajesz swoje ciało coraz to nowym wyzwaniom. Do tego gołym okiem widać pozytywne zmiany w twoim ciele. Dodatkowo dbasz o dobrą, zdrową i zbilansowaną dietę. Czy jednak nie zapominasz o czymś? Odpoczynek jest równie ważny!

Regeneracja to element treningu

Wydawać by się mogło, że potreningowy odpoczynek to fanaberia wymyślona tylko po to, aby ćwiczący miał serię wymówek. Nie jest to jednak prawda. Czas na regenerację to jeden z najważniejszych elementów, który zbawiennie wpłynie na każdy twój trening. I nie ma tu znaczenia, czy jesteś początkującym ćwiczącym czy też sportowcem wyczynowym. Gdy nie poświęcasz odpowiedniego czasu na regenerację, twoje ciało odczuje to w bardzo dotkliwy sposób. Jaki?

Gdy nie dajesz sobie odpocząć

Nie jesteś maszyną. Gdy pozostawiasz sobie za mało czasu na regenerację, twój organizm jest bardziej podatny na kontuzje. A to jest coś, czego obawia się każdy ćwiczący. Kontuzje wykluczają cię z treningów na wiele tygodni. Warto więc wcześniej zadbać o odpowiednią regenerację, aby nie mieć później długiej przerwy i nierzadko kosztownego leczenia.

Zobacz również: Kiedy suplementy diety to dobry pomysł?

Pozostając zmęczonym, twój zapał do ćwiczeń zwyczajnie słabnie. Nie mając odpowiedniej motywacji i widząc, że organizm jest zmęczony, mózg wkracza do działania. Wierz lub nie, ale zrobi wszystko, by skutecznie zniechęcić cię do dalszych ćwiczeń.I z zapalonego sportowca nie pozostanie już wiele.

Regeneracja a nie rezygnacja

Odpowiedni czas na odpoczynek to ważna rzecz, lecz trzeba podejść do niej racjonalnie. Najgorsze co można zrobić, to wydłużyć jego wielkość do kilku dni, które następnie niepostrzeżenie zmieniają się w tygodnie a te w miesiące. Dlatego do tego tematu podejdź na spokojnie.