Kiedy stosować suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. To oznacza, że nie mogą one zastąpić racjonalnego odżywiania, ale mogą stanowić jego uzupełnienie w niektórych sytuacjach. Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Przede wszystkim w sytuacji niedoborów, które mogą być spowodowane określonymi warunkami (np. witamina D w okresie jesienno-zimowym), chorobami (np. niedostateczne wchłanianie witamin lub składników mineralnych) lub dietą (np. witaminy z grupy B i dieta wegańska). Często niedobory wynikają również ze zwiększonego zapotrzebowania na daną substancją. Może to mieć związek z określonym etapem rozwoju, chorobą, czy trybem życia. Doskonałym przykładem tego są suplementy dla sportowców, które mają nie tyle uzupełniać niedobory składników, ile dostarczać ich większą ilość dla uzyskania konkretnych celów np. odżywka białkowa, czy odżywka białkowo-węglowodanowa.

Jakie są zalety stosowania suplementów diety?

Przede wszystkim pozwalają na szybkie uzupełnienie określonych składników pokarmowych, są łatwo dostępne i niezwykle proste w użyciu. Dodatkowo stosowane razem ze zbilansowaną wiedzą i w rozsądny sposób są bezpieczne i przynoszą wiele korzyści organizmowi oraz ułatwiają osiągnięcie celu.