Najpierw masa czy redukcja? – porady dla początkujących

Od lat wśród osób rozpoczynających przygodę z dbaniem o swoje ciało panuje błędna teoria, że aby mieć nienaganną sylwetkę, najpierw trzeba przejść na redukcję, a później powinno się robić masę lub odwrotnie.

Tak naprawdę oba podejścia są złe, bo chcąc zgubić tkankę tłuszczową i zbudować mięśnie, trzeba jednocześnie postawić na odpowiednią dietę oraz dobrze dobrany trening.

Dieta, czyli połowa sukcesu

Wiele osób, które zaczynają chodzić na siłownię, szybko zniechęca się do aktywności, ponieważ po pierwszych wizytach nie widać żadnych zmian. Jest to całkowicie naturalne, tym bardziej, jeśli postawiliśmy na niezbyt wymagający trening cardio i nie wsparliśmy go stosownym jadłospisem. Niestety nawet kilka treningów w tygodniu nie sprawi, że zrzucimy kilogramy i np. wyrzeźbimy pośladki, gdy nie panujemy nad tym, co jemy.

Wzmożony wysiłek oraz brak kontroli powodują, że ćwiczący przeważnie szybko i nieświadomie uzupełniają deficyt kaloryczny. Właśnie dlatego rzeźbienie sylwetki to połączenie dwóch czynników, czyli bogatego w białko i zdrowe tłuszcze jadłospisu oraz treningu, który pozwoli zbudować masę mięśniową i spalić tłuszcz.

W portalu kulinarnesmaki.pl znajdziesz artykuł o tym jakie dania są najlepsze na redukcje masy.

Dlaczego trening siłowy jest lepszy niż cardio?

Mięśnie spalają kalorie, dlatego chcąc poprawić swój metabolizm długofalowo, warto postawić na trening siłowy, który oczywiście w czasie ćwiczeń spali mniej kalorii niż cardio, ale da lepsze efekty na dłużej. Podnosząc ciężary, budujemy i pięknie kształtujemy poszczególne partie ciała. W rezultacie coraz większe mięśnie potrzebują więcej energii, by pracować. Podczas  wysiłku generującego bardzo wysokie tętno, w pewnym momencie zaczynamy pobierać energię właśnie z mięśni, spalając tym samym tkankę, na której nam zależy.

Wniosek jest więc taki, że warto podnosić ciężary, jednak najlepiej robić to pod okiem trenera, który dopasuje obciążenie oraz rodzaj aktywności do naszych możliwości.  Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z cardio, które świetnie poprawia kondycję.

Chcąc mieć piękne i umięśnione ciało trzeba postawić na ćwiczenia siłowe wsparte dietą redukcyjną bogatą w białko i tłuszcze. Dzięki temu szybko zobaczymy efekty, a ciało nie ucierpi w wyniku nieprzemyślanych działań.