Cztery sprawdzone ćwiczenia na wdowi garb!

Wdowi garb jest nieestetycznym zgrubieniem występującym w dolnej części odcinka kręgosłupa szyjnego. To uciążliwe schorzenie dotyka coraz większą liczbę, w tym również młodych.

Negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, utrudniając codzienne funkcjonowanie bez dyskomfortu i bólu. Czy wiesz, że proste ćwiczenia mogą pomóc w wypracowaniu prawidłowej postawy i pozbyciu się wdowiego garbu?

Przyczyny leżące u podstaw schorzenia

Wdowi przypomina wyglądem zgrubienie, rozlaną, miękką gule w okolicy przejścia odcinka szyjnego w odcinek piersiowy kręgosłupa. Temu schorzeniu towarzyszy charakterystyczna postawa ciała. Mocne zgarbienie wraz z wysunięciem głowy i barków ku przodowi nienaturalnie pogłębia zaokrąglenie odcinka szyjno-piersiowego.

Chociaż wdowi garb jest schorzeniem wieloczynnikowym, najczęściej jest wynikiem zaniedbań i nieodpowiedniej postawy ciała. Jest to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów, kiedy nieprawidłowa, pochylona pozycja związana jest z siedzącym trybem i koniecznością wielogodzinnego skupienia wzroku na danej czynności, ekranie komputera lub dokumentacji.

Ćwiczenia na wdowi garb – skuteczny sposób!

Leczenie wdowiego garbu może być w pełni skuteczne, dzięki sumienne wykonywanym ćwiczeniom. Ćwiczenia powinny przede wszystkim wzmacniać i otwierać klatkę piersiową a także znosić napięcie i sztywność mięśni karku, barków i ramion. Regularność ćwiczeń przyczynia się do trwałych zmian w sylwetce i utrzymania prawidłowej postawy ciała.

Pierwsze ćwiczenie na wdowi garb – rozgrzewka

Połóż się na ziemi na macie do ćwiczeń. Leź swobodnie, łopatki i pośladki przylegają do ziemi, ręce położone wzdluz. Pod głowę daj lekko wypukły wałek lub poduszkę. Następnie skręć powoli głową w prawo, następnie w lewo, spójrz w górę i w dół, starając się nie odrywać głowy od poduszki i systematycznie zwiększając zakres ruchu. Ćwicz przez 30 sekund, po 2 serie.

Drugie ćwiczenie na wdowi garb – rozciągnie

Leżąc jak w ćwiczeniu pierwszym, zegnij lekko nogi w kolanach, stopy położone płasko na ziemi. Zapleć dłonie za głową i pochyl ją lekko do przodu. Dociśnij dłońmi potylicę, starając się rozciągnąć przykurczone mięśnie. Zakres ruchu do uczucia ciągnięcia, nie pogłębiać w przypadku bólu. Ćwicz przez 30 sekund, po 2 serie.

Trzecie ćwiczenie na wdowi garb – cofanie brody

Zostań w pozycji jak w poprzednim ćwiczeniu. Staraj się maksymalnie cofnąć brodę, wbijając głowę w podłożony pod nią wałek przez 2-3 sekundy. Ćwicz przez 30 sekund, po 2 serie.

Czwarte ćwiczenie – pierś do przodu!

Stań tyłem do ściany ustawiając ciało tak by pośladki, łopatki, szyja i głowa przylegały do niej. Rozłóż ręce na wysokości uszu. Kierując ręce w strony ściany wypchnij samą pierś do przodu. Pamiętaj żeby nie unosić barków i patrzeć przed siebie. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Systematyczność ćwiczeń na wdowi garb kluczem do wygranej!

Redakcja serwisu www.osobistytrener.pl podkreśla, że regularne ćwiczenia na wdowi garb umożliwiają odzyskanie kontroli nad prawidłowym ustawieniem ciała, często likwidując główną przyczynę nieestetycznej i bolesnej wypukłości. Warto również regularną aktywność i dbałość o postawę ciała uzupełnić o zabiegu fizjoterapeutyczne, które ułatwiają relaksacje mięśni, uwalniając od usztywnień i bólu.