Na czym polega dieta Intermittent Fasting?

Dieta Intermittent Fasting to tak zwany post przerywany lub dieta okienkowa. Taki sposób odżywiania nie ma nic wspólnego z tradycyjną dietą.

Polega ona na stosowaniu postu, między czasem, w którym można spożywać posiłki. Możemy jeść przez określony czas, aby następnie zrobić sobie przerwę od posiłków na kolejnych kilka lub kilkanaście godzin. Zwykle post przerywany rozpoczyna się od systemu 14/10 ( 14 godzin postu, 10 godzin okna żywieniowego). Następnie czas postu można stopniowo wydłużać, przyjmując system 12/12 lub nawet 16/8.

Dieta IF – co warto wiedzieć?

W trakcie godzin postnych można oczywiście przyjmować płyny. To, na jak długi czas bez posiłków możemy sobie pozwolić, zależy od wielu czynników, przede wszystkim trybu życia, czy zapotrzebowania kalorycznego. Dobrze jest połączyć dietę Intermittent Fastnig z przyjmowaniem zbilansowanych i zdrowych dań, ponieważ takie rozwiązanie zagwarantuje jeszcze więcej korzyści dla naszego organizmu i samopoczucia.

Serwis szybkieprzepisy.pl dodaje, że dieta IF jest o tyle wygodna, że można dostosować ją do trybu życia i czasu największej aktywności. Dla niektórych osób idealnych czasem na zjedzenie śniadania jest godzina 5;00 rano, podczas gdy dla innych dopiero 11;00 i dlatego ludzie na całym świecie pokochali sposób odżywiania, do którego można podejść niezwykle indywidualnie.

Jakie korzyści niesie stosowania diety Intermittent Fasting?

W trakcie kilkunastogodzinnego postu dochodzi do zjawiska, tak zwanej aufagii. Jest to samooczyszczenie organizmu. Nasze ciało wykorzystuje ten czas na regenerację, układ trawienny ma możliwość spokojnego strawienia pokarmu. Przestrzeganie takiej diety pozwala na redukcję masy ciała, poprawę jakości snu, wyeliminowania problemów związanych z wypróżnianiem, ma zbawienny pływ na pracę jelit i układu pokarmowego.