5 chorób, które można wyczytać z paznokci. Nie bagatelizuj ich!

Mówi się, że paznokcie są wizytówką każdej kobiety, jednak tak naprawdę wszyscy bez względu na płeć powinni mieć zadbane dłonie. Mało kto jednak wie, że z paznokci można wyczytać objawy kilku popularnych chorób. I nawet, jeżeli w ciele nie czujesz jeszcze diametralnych zmian, to na paznokciach już je zobaczysz! Jakie to będą?

Schorzenia płuc

Jeżeli twoje paznokcie przypominają tarczę zegarka albo odwrócona łyżeczkę, najpewniej chorujesz na clubbing, zwany również palcami pałeczkowatymi lub palcami Hipokratesa. Powstają one, gdy twój organizm jest niedotleniony. I dlatego też, warto wtedy przebadać się pod kątem schorzeń płuc oraz wątroby.

Zobacz również: Jak rozpoznać alergię na truskawki? To proste!

Silne zatrucia

W przypadku takiej choroby, twoje paznokcie będą kolorem przypominały sine, niebieskie lub fioletowe. Można tego doświadczyć podczas silnych mrozów, kiedy ręce przemarzły. Jednak w normalnych warunkach, jeżeli nie było faktycznego narażenia na takie czynniki, warto skonsultować się z kardiologiem lub naczyniowcem.

Zaburzenia metabolizmu

Z kolei gdy na twoich paznokciach pojawiają się szare przebarwienia, może to oznaczać chorobę Raynauda i jest związana z zaburzeniami w mechanizmie zaburzeń krążenia. Kolejną chorobą, która objawia się w ten sposób, jest zaburzenie metabolizmu miedzi w chorobie Wilsona. Oba te schorzenia są dosyć poważne i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.

Zanokcica

To choroba wału paznokcia spowodowana infekcją bakteryjną. Prócz zaczerwienienia, możesz zaobserwować również ropny wyciek oraz drobne pęknięcia. Pod żadnym pozorem nie bagatelizuj tego schorzenia. W tym przypadku bez antybiotyku się nie obejdzie!

Czerniak złośliwy

Gdy pod paznokciem zauważysz drobną czarną plamkę, może to być zwyczajny krwiak powstały na skutek urazu. Jednak w przypadku, gdy wraz ze wzrostem paznokcia, plamka się nie przemieszcza, koniecznie sprawdź dokładnie co to jest. Może się okazać, że plamka ta to objaw czerniaka złośliwego.