Alergia na truskawki – jak ją rozpoznać?

Powoli rozkręca się sezon na truskawki. Nigdy nie smakują lepiej, niż właśnie na przełomie maja i czerwca, kiedy to pełne ciepłego słońca, zaskakują słodyczą. Jednak nie wszyscy możemy się z nich cieszyć. Czasem na przeszkodzie stoi alergia. Jak ją prawidłowo rozpoznać?

Najczęstsze objawy alergii na truskawki

Przede wszystkim to typowe mrowienie albo też swędzenie języka, rozlewające się na całą jamę ustną. Często to również nieprzyjemne mrowienie podniebienia. O wiele jednak bardziej niebezpieczne są symptomy ukazujące się w układzie oddechowym. Obrzęk języka i gardła oraz świszczący oddech może świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym. Wtedy konieczna jest szybka pomoc lekarska, więc nie wahaj się zadzwonić po pogotowie.

Kolejne objawy, o różnym stopniu nasilenia, to biegunka, wymioty, zawroty głowy. Dochodzą do tego również bóle brzucha. Objawy alergii na truskawki mogą również objawiać się w przypadku zmian skórnych. Będzie to różnego rodzaju wysypka, pokrzywka oraz świąd. W skrajnych przypadkach dochodzi również do zapalenia skóry.

Co robić, gdy alergia?

Jeżeli czujemy jakikolwiek dyskomfort po spożyciu truskawek, konieczna jest szybka interwencja lekarska. Po ustabilizowaniu sytuacji warto przejść do działań prewencyjnych. Z jednej strony będą to z pewnością odpowiednie leki przepisane przez lekarza. Z drugiej, wzmożona uwaga na to, co się je i pije. Na cenzurowanym będą więc zarówno ciasta jak i galaretki, ale i dżemy, soki czy koktajle mleczne.