Jak dopasować pas kulturystyczny do siebie?

Pas kulturystyczny to niezbędne wyposażenie większości siłowni i ośrodków treningowych. Tego typu produkty stosują nie tylko zawodowi kulturyści, ale również przyszli zawodnicy. Chcąc uprawiać sport siłowy, warto więc zaopatrzyć się w tego typu element. Jak dopasować pas kulturystyczny do siebie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści niniejszego artykułu.

Jaki pas kulturystyczny warto kupić?

Należy pamiętać o tym, że pas kulturystyczny powinien być dopasowany do konkretnej osoby. Będzie dobrze spełniał swoją funkcję, jeśli będzie przylegać ciasno i nie będzie utrudniać oddychania. Stosując pasy kulturystyczne, należy podczas treningu głęboko oddychać i utrzymywać napięte mięśnie brzucha. W ten sposób można osiągnąć maksymalną skuteczność w kontekście podnoszenia ciężarów. Warto też przypomnieć, że podczas noszenia pasa nie wolno wykonywać ćwiczeń w bezdechu.

Wskazówki – dobór pasa kulturystycznego

Na rynku można znaleźć różne pasy kulturystyczne. Kluczem jest jednak znalezienie tego, który będzie idealnie pasować do Ciebie. Jak to zrobić? Pamiętaj o kilku wytycznych.

  1. Wykonaj pomiary w miejscu, w którym będzie znajdować się pas. Podczas wyboru porównaj swoje wyniki z rozmiarem podanym przez producenta.
  2. Sprawdź swoją sylwetkę. Przeciętny pas ma około 10 cm szerokości, co wystarczy w przypadku mężczyzny o przeciętnej budowie ciała. Jeśli jesteś szczuplejszy, wybierz model o mniejszej szerokości. Wówczas ćwiczenia będą zdecydowanie wygodniejsze.
  3. Pasy kulturystyczne należy „rozchodzić”. Nie przejmuj się więc, jeśli na początku będzie on sztywny i szorstki. Z czasem skóra się rozciągnie, przez co pas będzie znacznie wygodniejszy w noszeniu.

Dlaczego warto stosować pasy kulturystyczne?

Pas kulturystyczny jest produktem, który zapewnia dodatkowe wsparcie ciała podczas treningu. Wykorzystuje się go do ćwiczeń ciężarowych, ponieważ dolna część kręgosłupa jest najbardziej narażona na przeciążenie. Pas kulturystyczny nadaje się więc do takich ćwiczeń jak martwy ciąg, przysiady ze sztangą czy wyciskanie sztangi nad głową.

Kolejnym zadaniem elementy jest zmniejszenie stopnia nacisku wywieranego na dolny odcinek kręgosłupa podczas podnoszenia ciężarów. Pas zaciska jamę brzuszną, tworząc tym samym ciśnienie wewnętrzne, która zmniejsza nacisk na tę część pleców. Rezultatem tego działania jest mniejsze ryzyko uszkodzenia kręgosłupa.

Dobrej jakości pasy dla kulturystów posłużą użytkownikowi przez wiele lat. W związku z tym, przed zakupem warto poświęcić nieco czasu na wybór profesjonalnie wykonanego produktu.