Dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe

Dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe? Koniecznie wyeliminuj je ze swojej diety!

Wyniki badań opublikowanych w jednym z amerykańskich czasopism naukowych nie pozostawiają złudzeń. Częste tego składniku w diecie kończy się dla nas zwyczajnie źle. O tym dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe, decyduje jego bezpośrednie działanie na nasz mózg. O wiele większe prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę otępienne oraz Alzheimera powinno dać nam do myślenia!

Dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe?

Niestety, te obecne w naszej codziennej diecie tłuszcze źle wpływają na układ sercowo — naczyniowy. Ostatnie badania dowodzą jednak, że ten składnik ma ogromnie negatywny wpływ na sprawne funkcjonowanie całego mózgu. Co więcej, spożywanie tłuszczy trans to prawie gwarantowana demencja, otępienie albo Alzheimer. A wystarczy wprowadzić tylko kilka zdrowszych zmian w swojej diecie, aby zapewnić sobie większy komfort.

Wyniki mówią same za siebie

Naukowcy przebadali ponad 1 600 mężczyzn i kobiet przez okres 10 lat. Na samym początku pobrano od nich próbki krwi i przeznaczono do badań ze specjalnym uwzględnieniem tłuszczów trans. Następnie przeanalizowano dietę wszystkich ochotników. Kolejną z wytycznych były też inne czynniki, jakie mogą wystąpić w życiu badanych osób. Były to przede wszystkim ogólny stan zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem pewnych popularnych aspektów.

Były to z jednej strony wysokie ciśnienie krwi, ale i cukrzyca oraz palenie tytoniu. Warto również wspomnieć, że procedura badania była tak skonstruowana, aby mieć jasny pogląd co do wpływu spożywania tych szkodliwych tłuszczy na działanie mózgu. Wykazały one, że osoby z dwoma najwyższymi poziomami tłuszczów trans, miały o wiele większą podatność na choroby dotykające bezpośrednio mózg.

Czym są tłuszcze trans?

Zła wiadomość jest taka, że raczej od nich nie uciekniemy. Ich śladowe ilości występują w wielu produktach mięsnych oraz w nabiale. Jednak te nie są tak bardzo szkodliwe jak tłuszcze trans wyprodukowane przez człowieka. Mowa tu o większości tłuszczów roślinnych utwardzonych i dopuszczonych do spożycia.

Nie da się ukryć, że tłuszcze te są zwyczajnie tanie w produkcji i nadają się do długotrwałego przechowywania. Są więc wygodnym dodatkiem do smażonych potraw, ale również śmietanki do kawy, wszelkiego rodzaju słodkich ciastach i wielu innych codziennych produktach. Ich negatywny wpływ nie ogranicza się jednak tylko do mózgu czy układu naczyniowo- sercowego. Tłuszcz ten lubi odkładać się w trzewnej i może przyczynić się do problemów z płodnością. I to jest jeszcze jedna dobra odpowiedź na pytanie, dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe.

Słodkie ciasta na cenzurowanym

Naukowcy są zdania, że to właśnie słodkie wypieki jakimi raczymy się chociażby o poranku czy na podwieczorek, są największymi źródłami tłuszczy trans. Jeżeli więc możesz, ogranicz wszelkiego rodzaju słodkie wypieki, ale również margarynę czy cukierki. Nie będą zdrowe w dużych ilościach również rogaliki, śmietanki i lody. Co ciekawe, do wzrostu poziomu tłuszczów trans mogą doprowadzić również krakersy ryżowe. Spożywaj je więc z umiarem.

Jak dieta najlepsza?

Wiele mówi się o diecie w kontekście zrzucenia zbędnych kilogramów, jednak zdecydowanie za mało, o zwykłej, codziennej diecie. Podstawą powinny być przede wszystkim warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze. Te pochodzące od tłustych ryb będą rewelacyjnym rozwiązaniem. Dobrze spisze się również oliwa z oliwek czy olej z czarnuszki. Niedocenianym, a jednocześnie jednym z tańszych tłuszczy jest również olej z siemienia lnianego, polecany na wiele innych dolegliwości. Wiesz już dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe, wystarczy teraz znaleźć odpowiedni zamiennik i…zacząć zdrowiej się odżywiać!